Czy warto zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać odpowiedź na inne- czym jest tego typu kredyt? Otóż kredyt konsolidacyjny mówiąc w dużym skrócie, jest produktem bankowym przeznaczonym na spłatę innych zobowiązań kredytowych, najczęściej w różnych bankach. Bank udziela takiego kredytu zazwyczaj na długi okres, z niższą ratą. Środkami finansowymi z kredytu spłaca się wszystkie inne zadłużenia bankowe. Konsolidacji mogą podlegać różne rodzaje kredytów, począwszy od gotówkowych, po hipoteczne.

Jakie są atuty kredytu konsolidacyjnego?

Podstawową zaletą tego typu kredytu jest zapewne to, że dzięki niemu ma się jedną ratę w banku i trzeba myśleć o spłacie tylko tej jednej, a nie o kilku. Wiele rat w wielu bankach, to kłopot. Po pierwsze, zliczając wszystkie koszty wszystkich miesięcznych rat wychodzi spora suma. Rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa i korzystniej jest spłacać jedną niską ratę, niż kilka wysokich. Po drugie trzeba pamiętać o każdej racie wszystkich kredytów, a bywa, że spłata ich przypada w różnych dniach miesiąca. Dopilnowanie terminowości bywa bardzo kłopotliwe. Kolejną zaletą jest to, że zazwyczaj kredyt konsolidacyjny ma niższe oprocentowanie, niż pozostałe rodzaje kredytów. Konsolidacja zadłużeń jest więc bardzo wygodnym rozwiązaniem i atrakcyjnym pod względem finansowym.

Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Z tego bardzo popularnego produktu bankowego chciałoby skorzystać wiele osób, ale niestety nie każda może o niego wnioskować. Banki chętnie udzielają konsolidacji przede wszystkim tym klientom, którzy spłacają swoje zobowiązania na czas. Wnioskując więc o konsolidację w jakimkolwiek banku trzeba będzie przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające to, że klient jest wiarygodny i nie ma problemu ze spłatą swoich zadłużeń. Poza tą kwestią, są jeszcze inne warunki, które trzeba spełnić, by w ogóle móc rozmawiać z bankiem. Chodzi o stałe zatrudnienie, najlepiej na czas nieokreślony i z dobrym wynagrodzeniem. O ile w niektórych bankach zostanie zaakceptowane zatrudnienie na czas określony, czy jakaś inna umowa, np. umowa zlecenie, na którą jest zatrudnionych wielu ludzi, to zapewne nie przejdą niskie dochody. Niewysokie wynagrodzenie oznacza niestety, że klient może nie mieć zdolności kredytowej, a to oznacza, że nie jest go stać na zaciągnięcie zadłużenia. Banki jednak rozpatrują takie sprawy bardzo skrupulatnie, bo może się okazać, że klient przy niewysokich dochodach nie ma zdolności kredytowej w sytuacji, gdy ma kilka wysokich rat do spłaty, ale w momencie, gdy zamienia je na jedną niższa ratę, to zdolność kredytowa wygląda już znacznie pozytywniej i bywa, że bank udzieli takiego kredytu.

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Teraz można już odpowiedzieć na to pytanie- owszem warto. Jednak każda sytuacja finansowa konkretnej osoby jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Jeśli ktoś ma bardzo wysokie raty miesięczne do spłaty i w dodatku jest ich mnóstwo, to żeby odciążyć swój budżet domowy i nie popaść w spiralę długów może, a nawet powinien skorzystać z takiego rozwiązania, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Jeśli natomiast osoba zadłużona ma kilka niewysokich rat z niewielkim oprocentowaniem, to kredyt konsolidacyjny może być dla niego niekorzystny. Po konsolidacji okaże się, że owszem, rata będzie niższa, niż wszystkich pozostałych, ale nie będzie różniła się znacząco od tych wcześniejszych. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt oprocentowania i to, że kredyt konsolidacyjny jest udzielany na długi czas, a to oznaczać może, że np. po dziesięciu latach spłacania go okaże się, że kosztował więcej, niż wszystkie poprzednie kredyty razem wzięte.

Dodaj własną opinię o kredytach konsolidacyjnych, pomoże to w podjęciu decyzji innym lub jeśli masz pytania bądź wątpliwości odnośnie danego produktu finansowego, możesz poniżej zadać pytanie do innych użytkowników serwisu lub kredytobiorców.
Wasze opinie i komentarze
Autor: igor
Pytanie powinno brzmieć - kiedy warto! bo, że najlepiej w ogóle nie brać kredytów to oczywiste
Autor: Aga
Ale jeśli masz dużo zobowiązań z którymi sobie nie radzisz, to ten produkt jest idealnym rozwiązaniem... dzięki niemu możesz zmniejszyć kwotę raty
Dodaj opinię, komentarz, pytanie
Autor:
Treść:

Uwaga: Komentarz ukaże się po moderacji. Nie ma potrzeby ponownego wysyłania komentarza.